Direktionen

Museumsdirektør
Peter C. Kjærgaard, professor, ph.d.
kjaergaard@snm.ku.dk

Vicemuseumsleder for Samlinger og Forskning
Nikolaj Scharff, professor, ph.d.
nscharff@snm.ku.dk

Vicemuseumsleder for
udstillinger og publikum

Juliette M. Fritsch, ph.d.
jfritsch@snm.ku.dk

Administrationschef
Mads Bo Schear Mikkelsen, cand.scient.pol.
mads.mikkelsen@snm.ku.dk

Direktionssekretær
Majbritt Betak
majbritt.betak@snm.ku.dk

Museumsledelsesteam

Samlinger og Forskning

Teamleder for zoologi
Thomas Pape, lektor, ph.d.
tpape@snm.ku.dk

Teamleder for geologi
Michael Storey, professor MSO, ph.d.
michael.storey@snm.ku.dk

Samlingskoordinator
Majken Them Tøttrup, cand.scient.
mtottrup@snm.ku.dk

Faglig leder af Botanisk Have
Ole Seberg, professor, dr. scient.
oles@snm.ku.dk

Udstilling og formidling

Teamleder for udstillinger
Alex Fairhead
alex.fairhead@snm.ku.dk

Teamleder for publikum og skoler 
Anne Katrine Gjerløff, ph.d.
anne.katrine@snm.ku.dk

Teamleder for Citizen Science
Anders P. Tøttrup, lektor, ph.d.
aptottrup@snm.ku.dk

Teamleder for Digital produktion
Anders Drud Jordan, ph.d.
adjordan@snm.ku.dk

Teamleder for kommercielle aktiviteter
Anne-Marie Hoogerwerf-Hospes, cand.mag.
anne.hospes@snm.ku.dk

Kommunikationschef
Rikke Sanderhoff Mørch, cand.mag.
rsm@snm.ku.dk

Administration og drift

Teamleder for økonomi
Under besættelse

Teamleder for bygninger og drift
Under besættelse